Babalık Testi

Babalık testi, genetik olarak babanın belirlenmesinde en gelişmiş ve en güvenilir yöntemdir. Yapılan araştırmalara göre babalık testi için başvuran kişi sayısında ciddi artışlar görülmektedir. Neticelenmiş sonuçlara göre de her başvurunun beşte birinde ebeveynler arasında bir akrabalığın olmadığı tespit edilmiştir.

babalık testi örnekleri
Babalık testi ağız içinden alınacak mukoza örnekleri ile sonuçlandırılabilir.

Tek yumurta ikizleri hariç diğer insanlar birbirlerinden farklı DNA dizisine sahiptirler. Her insanda DNA sarmal şeklinde kıvrık iki zincirden oluşur ve bu zincirlerin biri anneden gelirken diğeri babadan gelir. Anne ve babadan aktarılan ve vücudumuzun şifrelerini taşıyan bu olağanüstü bilgi hücre çekirdeklerinde yer alan DNA isimli yapıda kodlanmıştır. Sadece birbirleri ile akrabalık bağı olanlar (ör. anne, baba ve çocuklar) ortak DNA dizileri taşımaktadır. Babalık testi de bu bilgiye dayanarak yapılır.

Babalık testi nasıl yapılır?

Bu test yapılacak kişilerden yani baba ve çocuktan alınacak kan örneği ile analiz yapılabilmektedir. Ayrıca ağız mukozasına sürülen pamuklu çubuklarla da çalışma yapılabilmektedir. Çocuğun DNA dizisindeki babadan geçen genler ile babanın genlerinin yarısının eşleşip eşleşmediği tespit edilir. Eğer baba adayının DNA dizisinin yarısı ile çocuğa babadan geçen genler aynı ise test edilen baba çocuğun ebeveyni olarak değerlendirilir. Yapılan testte baba ile çocuk arasındaki genetik bilgi eşleşmiyor ise yani çocuğun DNA dizisinin yarısı baba adayının DNA dizisinin yarısıyla uyuşmuyorsa  test edilen baba biyolojik baba değildir. Yüksek kaliteli laboratuvarlar en az on altı genetik bölgeyi inceleyerek sonuç elde eder.

Babalık testi ile şüpheler
Babalık testi ile şüphelerinizden kurtulabilirsiniz.

Babalık testi ile ilgili bilinmesi gerekenler 

  • Babalık testi için anneden örnek alınması gerekli değildir. Çocuğun hastanede karışmış olması ihtimalini ortadan kaldırmak için anneden de örnek alınıp DNA testi yapılabilir.
  • Gebelik esnasında bu testin yapılması uygun görülmemektedir.
  • Testin yapılabilmesi için baba ve çocuk için kimlik bilgilerinin kontrolleri mutlaka sağlanmalıdır.
  • Baba adayının ölüm, kaybolma, uzak olma veya katılmak istememesi gibi durumlarda birinci derece yakınından (dede,hala veya amca gibi) örnekler alınarak aynı soydan bağ olup olmadığı öğrenilebilir.
  • DNA testi yapılırken mutlaka test yapılacak kişilerin onayı alınmalıdır.
  • Test yapılacak kişi reşit değilse ise resmi anne ya da resmi babadan izinlerin alınması gerekmektedir.
  • Özel laboratuvarlarda yapılan DNA testinin sonuçları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bazı mahkemelerde delil olarak kabul edilebildiğine de rastlanılmıştır.
  • DNA testi gizlilik içerisinde yapılmak istendiğinden sonuçlar sadece yaptırmak isteyen kişi ile paylaşılmaktadır. Mail, whatsup yada telefonla testi yaptıran kişiye bilgi verilebilir. Bu testle ilgili harici kişilerin bilgi alması mümkün değildir.
  • Babalık testi, ortalama bir hafta içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre değişkenlik gösterebilir. 
Detaylı bilgi için danışabilirsiniz.