Herpes Simpleks-HSV

Herpes Simplex Virüs (HSV) halk arasında uçuk virüsü olarak bilinen deride su kabarcıklarına , yaralara ve uçuklara sebebiyet veren bir virüs çeşididir. Yaralar çoğunlukla yüzde, dudaklarda, burun, ağız içi ve çevresinde görüldüğü gibi genital bölgelerde de sıklıkla görülür. Bu virüs enfekte olup yara oluşumu gözlendikten sonra bölgeye yakın sinir hücrelerine yerleşir. Bağışıklık sistemi zayıflayarak vücut direncinin düştüğü durumlarda benzer bölgelerde uçuk oluşması tekrarlanabilir. Bu enfeksiyonlar ağrılı olarak yenilendiğinden hastaya ciddi rahatsızlıklar vermektedir.

HSV belirtileri
HSV virüsünün ağız çevresinde oluşturduğu yaralar.

Genetik materyali çift sarmallı bir DNA içeren HSV’nün sekiz tipi mevcuttur. Sıklıkla iki tipiyle karşılaşılmaktadır. HSV 1 olarak adlandırılan bu tipinde yaralar ağız veya burun çevrelerinde görülür. Genelikle çocukluk döneminde oluşur. Genital bölgeye yerleşerek yaralar oluşturan tipide HSV 2 olarak adlandırılır. Bu nedenle genital herpes olarak bilinir. Genç bireylerde daha fazla rastlanır.

Herpes simplex belirtileri

Herpes simplex virüsüyle temas ederek oluşan ilk enfeksiyonlar çoğunlukla belirti göstermeden geçer. Virüsün beş ile yedi gün kuluçka dönemi mevcuttur. İlk temastan yaklaşık on beş gün sonra ciltte kızarıklık ve kaşıntı görülmeye başlar. Yaklaşık iki haftalık süre içinde patladığında aşırı acı hissi oluşturan kabarcıklar görülür. Kaşıntıların başlayıp kabarcıkların patlayıp iyileşeceği döneme kadarki sürede bu enfeksiyon özellikle bulaşıcıdır. Hastalık belirtisi kaşınma veya kabarcık gibi durumlar olmasa dahi virüs vücutta aktif olduğundan özellikle cinsel partnerlere bulaş ihtimali çok yüksektir. Baş ağrıları, eklem ağrıları, kas ağrıları ve ateş gibi belirtilerde sıklıkla görülebilir. Hastalığın akut döneminin geçmesi bir ayı geçebilir. Oluşmuş olan kabarcıklar iyileştiğinde genelde iz bırakmazlar. İlk enfeksiyondan sonra yıl içinde tekrarlayıcı enfeksiyonlarda görülecektir. Tekrarlayan enfeksiyon şikayetleri ilk enfeksiyon kadar ağır olmayacaktır.

Herpes simplex tedavisi

Herpes simplex virüsünün neden olduğu hastalığı tamamen yok eden bir tedavi henüz bulunamamıştır. Bu sebeple virüsün bulaşma yolları bilinmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Herpes virüslerinin oluşturduğu enfeksiyonları önlemek için koruyucu aşıda üretilememiştir. Virüsle temas ederek vücutta yaraların başladığında ise uygulanan birkaç tedavi mevcuttur. Fakat bu tedaviler amacı acıyı azaltmak ve yaraların daha kısa sürede iyileşmesi için uygulanmaktır.Belirtilerin başlamasıyla birlikte yara oluşan bölgelere antiviral kremler birkaç saat aralıklarla uygulanmalıdır. Dudak kremleri ile çatlamaya engel olunmalı ve dudakların yumuşak kalması sağlanmalıdır. Sık ve yoğun uçuk sorunu yaşayan kişiler oral olarak kullanılan antiviral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Genital herpes enfeksiyonun tedavisinde etken maddesi asiklovir olan antiviral ilaçlar kullanılmaktadır. Son yıllarda bu tedaviye famsiklovir ile valasiklovir etken maddeli antiviral ilaçlarda eklenmiştir. Yılda ortalama altı kez bu semptomlar tekrarlanıyor ise hergün antiviral ilaç kullanarak virüs baskılama tedavisi uygulanabilir.

HSV tanısı
HSV virüsünün vücutta enfekte olup olmadığı kanda bakılacak antikor testleri ile anlamak mümkündür.
Herpes simplex tanısı
Herpes simplex virüsünün neden olduğu kabarcıklardan tanı konulması mümkün olsa da kesin tanı laboratuvar testleri ile konulabilir. Yara oluşan bölgeden alınacak sürüntü örneği ile kültür yapılarak netice elde edilebileceği gibi hastadan kan alınarak vücuttaki antikorlar da tespit edilebilir. Özellikle cinsel yolla bulaşarak genital bölge siğillerine neden olan virüs için HSV Tip 2 IgG ve HSV Tip 2 IgM testlerinin yapılması virüsün varlığını tespit etmek için önemlidir.
Testlerle ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.