Human Papilloma Virüs-HPV

HPV (Human Papilloma Virus), HIV virüsünden sonra hem erkeklerde hem kadınlarda, cinsel temas ile bulaşan en yaygın hastalıktır. Cinsel olarak aktif bireylere bu virüsün bulaşma ihtimali ömürleri boyunca yüzde ellidir. Condyloma acuminatum adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bu virüs insan genital siğil virüsü olarak da adlandırılır. Enfeksiyona sebep olan yüz yirmi civarında HPV tipi olmasına rağmen, bunlardan yaklaşık olarak kırk tanesi genital bölgeye yerleşir. Bu virüsünün dört beş çeşidi insanlarda çok sık görülüp siğil denilen lezyonların oluşmasına neden olabilirken, bazıları ise kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. Human Papilloma Virus enfeksiyonu ile oluşan rahim ağzı kanseri meme kanserinden sonra görülen ikinci kanser türüdür. Oluşan lezyonların çoğu iyi huyludur ve sadece görüntü olarak rahatsızlık verir. Bu virüsün 6 ve 11’inci cinsleri genellikle siğil yapar iken, 16 ve 18’inci cinsleri ise siğil ile birlikte kansere sebebiyet vermektedir.

Human Papilloma Virus enfeksiyonu çoğunlukla belirti veya semptom vermediğinden virüs ile enfekte olan kişiler hiçbir zaman bu durumun farkında olmazlar. Bu virüs iki üç yıllık zaman dilimi içerisinde hastaların yüzde doksanının vücudundan bağışıklık sisteminin mücadelesi ile atıldığı gözlenmiştir. Günümüzde yaşanan ekonomik, sosyal ve teknolojik dengelerdeki farklılıklar kişilerin sosyal hayatlarına ciddi olarak etki etmekte ve bunun doğal bir yansıması olarak da cinsel yolla bulaşan hastalıklarda artış görülmektedir.

HPV aşısı
HPV virüsüne karşı aşı mevcut olsa da koruyuculuğu yüksek seviyede değildir.

HPV enfeksiyonu son derece yaygın bir enfeksiyondur. Amerika Birleşik Devletlerindeki bir araştırmaya göre her yıl yaklaşık olarak altı milyon kişinin HPV virüsü ile temas ettiği ortaya tespit edilmiştir. Özellikle kadınların yüzde seksene yakınının ömürleri süresince en az bir kez HPV virüsüyle temas ettiği bilinmektedir.Ülkemizde de son yıllarda büyük artış gösteren Human Papilloma Virusü, önlem alınmadığı takdirde ölümcül boyutlara ulaşabildiği bilinmektedir.

Human Papilloma Virusünden korunma

HPV virüsü cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir hastalık olduğundan cinsel olarak aktif bir yaşantısı olan tüm bireyler bu hastalığın sebep olduğu enfeksiyona karşı risk altındadır. Özellikle bazı kişilerde bu risk çok daha fazla olmaktadır.

  • Hayatının bir döneminde farklı kişilerle cinsel temas kuranlar
  • Cinsel ilişkiye erken yaşlarda başlayanlar
  • İlişki yaşadıkları bireylerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların yaşanmış olması
  • Partnerinin çok eşli bir cinsel yaşamı tercih etmesi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara prezervatif gibi korunma araçları güvenli olsa da Human Papilloma Virusüne karşı korunma sağlayamayabilir. Bu virüs ilişki sırasında cilt teması ile de geçebildiğinden en etkili korunma tek eşli cinsel yaşamı tercih etmektir. 2006 yılında bulunan bir aşı umut vaat etse de hem belli yaş gruplarına uygulanabildiğinden hemde enfeksiyonlu kişilere etki etmediğinden yüksek koruma sağladığını söylemek güçtür.

Human Papilloma Virüsünün tedavisi

HPV örnek alma
HPV örneği fırçalama yöntemiyle şüphelenilen yerden alınır.

Genel bir kanıyla virüse temas edip vücut içine girdiğinde yaşam boyu varlığını devam ettirdiği düşünülse de, HPV DNA testi ile yapılan araştırmalarda bu virüse ait DNA materyalinin yaklaşık olarak 1-3 yıl içerisinde bağışıklık sisteminin virüsü yok etmesiyle vücuttan tamamen atılabildiği tespit edilmiştir. Kesin olarak bir tedavisi yoktur. Virüsle temas eden kişilerin bağışıklık sisteminin virüsü yenemediği durumlarda oluşabilen oluşan genital siğiller zaman kaybetmeden yakılarak yok edilmelidir. Bilinen şu ki virüs vücutta mevcut durumunu sürdürdükçe siğil oluşumu devam edecektir.

HPV Tanısı Nasıl Konmaktadır?
  • Smear, servikste tedavi edilmeyince kansere sebep olan hücre değişikliklerini saptamaya yardımcı olur.
  • HPV DNA Testi, genetik materyalin yani virüs DNA’sının çoğaltılarak tespit edilmesi yöntemidir. Sitolojik incelemeye göre doğru sonuç elde etmekte daha başarılıdır.
HPV DNA(PCR) Testi ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.