Mycoplasma ve Ureaplasma

Mycoplasma ve ureaplasma yaşadığı bilinen en küçük tek hücreli canlılardır. Mikroorganizmaların içinde bunları farklı kılan en büyük özellik hücre duvarlarının olmamasıdır. Bu özellikleri onlara antibiyotiklerin birçoğuna karşı direnç göstermelerini sağlar. Hücre duvarlarının olmamasından dolayı mikrobiyolojik incelemelerde sıklıkla kullanılan gram boyama incelemesi bu mikroorganizmalarda uygulanamaz.

Tespit edilen 15’ten fazla türü olsa da özellikle üç tanesi insanlar için önemlidir. Bunlar M.pneumoniae ile M. hominis ve U.urealyticum‘dur. M.hominis ile U.urealyticum adlı türleri üretral hastalıklara sebebiyet verirken, M. pneumoniae zatürre hastalığına sebep olmaktadır. Hücre duvarlarının olmamasının dışında çok küçük boyutlarının olması ve genetik materyal yönünden zayıf olmaları diğer mikroorganizmaların tespitinde kullanılan mikrobiyolojik yöntemlerle tespitini olanaksız kılmaktadır. Sadece mycoplasma ve ureaplasma varlığını tespit edebilmek için özel çalışmalar yapılarak sonuç elde edilir.

Mycoplasma ve ureaplasma testi
Mycoplasma ve ureaplasma tespiti için kullanılan testten bir kesit.

Hangi Hastalıkları yapabilirler?

 • Her iki cinsiyette de üretrite sebebiyet verebilir.
 • Böbrek iltihapları oluşturabilir.
 • Kadınlarda genital ve pelvik enfeksiyon
 • Eklem iltihaplarına neden olabilir.
 • Pelvis kaslarda iltihap
 • Düşük ve tekrarlayan düşükler
 • Erkekte sperm bozuklukları ve kısırlık
 • Erken doğum,su kesesinin erken patlaması
 • Hamilelikte rahim ve plasentayı etkileyen iltihaplar
 • Yara enfeksiyonları
 • Yenidoğan bebeklerde menenjit veya zaturreye beden olabilir.

Mycoplasma ve ureaplasma bulaşma ve korunma

Mycoplasma ve ureaplasma cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğundan özellikle çok eşli cinsel yaşamı tercih eden kişilerin korunmasız ilişkilerden sakınması gerekmektedir. İlişki sırasında genital bölgelerde açık yaraların olması bu bakterinin enfekte olma ihtimalini yükseltmektedir. Mycoplasma ve ureaplasma gibi bakteriler cinsel yolla bulaşan hastalıklar olduğundan şüpheli cinsel ilişkilerden uzak durmalı ve tek eşli cinsel yaşam tercih edilmelidir. Prezervatif kullanımı enfeksiyon riskini azaltsa da tam koruma sağlayamadığı durumlarda görülmektedir.

Mycoplasma ve ureaplasma Tedavisi
Bu enfeksiyonun tanı koyabilmek için hastalardan kültür için örnek almak gerekmektedir. Vajinal veya servikal kültür yapılarak doğru sonuç elde edilebilir. Bu enfeksiyonun tespit edilebilmesi için antijen veya antikor araştıran yöntemlerde mevcuttur. Mevcut hücre duvarsız yapısı nedeni ile antibiyotiklerin birçoğuna karşı direnç gösteren bu bakteriler genellikle azitromisin içerikli antibiyotikler ile tedavi edilmektedir. Azitromisin ile tedaviye cevap alınamadığı durumlarda moksifloksasinin, levoflaksasin veya metronidazolun ile kullanılması uygun bir alternatif olmaktadır. İlaç tedavisinden yaklaşık yedi gün sonra test tekrarlanarak kontrol edilmelidir. Şikayetler tamamen yok olsa da bakteri varlığını devam ettiriyor olabilir.
Mycoplasma ve ureaplasma testi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.